Exkurzní dny v naší škole

Autor: Milena Flajžíková <(at)>, Téma: Ze života školy, Vydáno dne: 14. 11. 2019

Ačkoliv to na začátku možná všem připadalo jako bláznivý nápad, exkurzní dny v Mnichovicích fungují. Myšlenka projektových dnů vznikla jako dočasné řešení nedostatku prostoru pro vyučování z důvodu rekonstrukce školy na náměstí.

Na projektových dnech participují všichni žáci od druhých do pátých ročníků společně se svými třídními učiteli. V praxi to funguje tak, že každá třída má pevně stanovený den v týdnu, kdy nemá zajištěný prostor ve škole a „vyjíždí za dobrodružstvím“.

Prvotním cílem projektových dnů bylo sice vyřešení nestandardní situace ve škole, ale téměř okamžitě se přidružil i cíl další, a to tmelení kolektivu, poznání nových míst a života mimo školu.

Projektová výuka - celodenní práce na projektu, který má jednotnou myšlenku, ale hlavně je to skutečné učení v praxi. Dovolte nám prosím, abychom alespoň touto cestou poděkovali všem ochotným rodičům, kteří pro děti připravili program, a to ve svém volném čase a na své náklady, které jistě nebyly malé. Rádi bychom poděkovali i všem rodičům, kteří přispěli nápadem, myšlenkou, kam bychom se mohli v rámci projektových dnů vypravit na výlet či exkurzi.

Rodičům, kteří nás podporují v našich aktivitách, důvěřují učitelům a ví, že děláme pro děti jen to nejlepší. I přesto, že se stavba budovy na náměstí chýlí ke konci a my se všichni těšíme na náš „běžnější“ režim, věřím, že mnoho kolegů u myšlenky projektových dnů zůstane a stanou se běžnou a pravidelnou součástí výuky. Z osobní zkušenosti vím, že zorganizovat celodenní program mimo školu a bez ohledu na počasí vyrazit do terénu, je pro učitele mnohem náročnější než klasická výuka ve školních lavicích.

Poděkování směřuje i ke všem mnichovickým občanům, kteří nám nabídli zadarmo k užívání zázemí, kde se během projektového můžeme schovat před deštěm, dokončit práci z terénu, nasvačit se, či si jen odpočinout nad knihou. Velice si všech těchto vstřícných kroků od kolegů, rodičů a všech partnerů školy vážíme.

Za vedení ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice Jana Cháberová