* Jazyková výuka v naší škole ve školním roce 2011/12 aneb Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

„Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“ – toto rčení mi několikrát opakovala už moje babička a jistě se mnou budete všichni souhlasit, že v dnešní době by se dalo modifikovat na „Pokud umíš anglicky, domluvíš se téměř na celém světě“, zvláště pak s nastávající mladou generací. Proto ani my v mnichovické škole nenecháváme nic náhodě a učíme se velice pilně.

Vyučujeme angličtinu od 1. třídy

Již od první třídy nám s výukou angličtiny pomáhá Chloe, loutka vytvořená metodikou Helen Doron právě pro základní školy v programu Super Nature (www.supernature.cz). V 1. a 2. třídách se zaměřuje se na mluvenou angličtinu, jde nám o autentické užití jazyka. Ve výuce používáme hodně obrázků, zpíváme písničky a předvádíme příběhy. Od 3. třídy už začínají děti psát a číst. Po prvních 2 měsících ve třetí třídě musím říct, že jim to jde opravdu dobře. Mají již zažitou mluvenou podobu slova, a tak psaní a čtení jim dělá menší problém, než je tomu například u dětí, které se začínají učit anglicky od 3. třídy bez jakéhokoliv předchozího seznámení se s jazykem.

Ve škole učí jazykoví asistenti z Velké Británie a z USA

Již druhým rokem spolupracujeme s CIEE, která zabezpečuje pobyt studentům z USA na Univerzitě Karlově a FAMU. V loňském školním roce nám pomáhali Andrew a Lane, letos k nám každou středu dopoledne přijíždí Molli a Landon. Naši učitelé pak využívají jejich „služeb“ v jednotlivých hodinách angličtiny. Od ledna do října 2011 u nás působila na plný úvazek mladá Američanka Jewel. Děti si ji moc oblíbily a na cestu domů jí vytvořily dvě krásné knihy plné obrázků, dopisů a fotek. Už v lednu 2012 přivítáme další Američanku, tentokrát Andreu. Všichni se na ni moc těšíme.

Zahraniční výjezdy žáků a učitelů

A jaké by to bylo učení bez praxe! Proto jsou naši žáci zapojováni do mezinárodních projektů. Momentálně v rámci projektu Comenius s názvem: G.U.E.S.S (Garden Unites European Seeds of Succes) se již dvě skupiny žáků druhého stupně spolu s učiteli zúčastnily mezinárodních setkání - v říjnu 2010 to bylo 10 žáků a 4 učitelé, kteří jeli do Francie; v říjnu 2011 to bylo 9 žáků a 4 učitelé, kteří reprezentovali naši školu ve Španělsku. V dubnu 2012 nás čeká ještě jednou Francie a celý projekt završí setkání v červnu 2012 v Norsku. Pokaždé byli naši studenti moc chváleni, zvláště pak jejich jazyková vybavenost, zodpovědnost a samostatnost. Jsme na ně opravdu hrdí!

6. třída s rozšířenou výukou jazyků

V letošním roce jsme na druhém stupni otevřeli 6. třídu s rozšířenou výukou jazyků. Žáci mají více vyučovacích hodin angličtiny, povinnou němčinu a v některých předmětech (konkrétně v přírodovědě, fyzice, hudební výchově, výtvarné výchově a počítačích) vyučujeme metodou CLIL (Content and language integrated learning), tj. částečná výuka v angličtině. Například v přírodovědě si žáci zopakovali fotosyntézu i anglicky, ve výtvarné výchově si rozšířili slovní zásobu na téma rodina a v hudební výchově se učí různé anglické písničky.

Mgr. Dominika Švehlová, metodická vedoucí angličtiny

Vydal(a): Milena Flajžíková, dne 04. 12. 2011 | 1686 přečtení | Tisk