* ROSa - výroční zpráva o činnosti 2004/2005

předsedkyně
                                                                                         Irena Hanušová
                                                                                              pokladník
1/ Charakteristika občanského sdružení ROSa Mnichovice:
ROSa Mnichovice je dobrovolné sdružení občanů, kteří mají zájem se aktivně podílet na výchově mládeže při základním školství v Mnichovicích.
Sdružení vzniklo registrací ve smyslu §6 odst.1 zákona č.83/1991 Sb., o sdružování občanů.
Právní subjektivita: od 22.12.2004
Orgány sdružení: - Výbor - Předseda: Margita Valentová
                                          - Místopředseda: Lucie Žalmanová
                                          - Pokladník: Irena Hanušová
                                          - Zapisovatel: Milena Flajžíková
                                          - Další člen výboru: Mgr. Barbora Beharová
                             - Valná hromada: 19 členů sdružení, vč. výboru
2/ Cíle a činnosti sdružení
Cílem sdružení je zejména - sjednocení výchovného působení rodiny, školy a
                                             dalších výchovných institucí,
                                           - pomoc škole při plnění jejího poslání,
                                           - zlepšení komunikace mezi školou a rodiči, seznamování
                                             vedení  školy s náměty, připomínkami a  stížnostmi
                                             rodičů, podílením se na jejich řešení
                                           - přispívání škole dobrovolnou pomocí svých členů,
                                             materiálními a finančními prostředky při zajišťování
                                             výchovné činnosti a zlepšování školního prostředí.
Činnost sdružení
Pravidelně jsou organizována jednání s vedením školy a obě strany předkládají své připomínky a návrhy, které jsou následně řešeny.
- Aktivní účast - příprava dárkových balíčků na Mikulášskou nadílku
                        - prodej výrobků ze školní keramické dílny na Mnichovickém
                          kramaření.
                        - organizace akce „Sběr papíru“, výtěžek 2.630,- Kč připsán na konto
                          ROSy. Vítězná třída 2.A obdržela jako odměnu několik balení
                          chodníkových kříd, které děti využily na škole v přírodě.
                        - zajištění zdravotnického dozoru na Školní olympiádě.
                        - proškolení žáků 2.- 9. tříd v první pomoci a  resuscitaci.
                        - s vedením školy byly projednávány kázeňské přestupky v
                          jednotlivých třídách, stížnosti rodičů na časté suplování a na
                          nedostatečnou výuku anglického jazyka ve třídách druhého stupně,
                          nespokojenost rodičů s vedením kroužku informatiky apod.
- Uvolnění finančních prostředků na - zakoupení koberců do školního klubu
                                                         - nákup vánočních  dárků do školní družiny –
                                                           výukových pomůcek pro mimoškolní činnost.
                                                         - zakoupení „Schránky důvěry“ pro žáky.
                                                         - odměnu pro vítěze akce „Sběr papíru“
- Díky grantu, který ROSa obdržela z programu agentury „Youth“ proběhl v letních měsících v Mnichovicích mezinárodní výměnný pobyt studentů.
- V květnu 2005 byl vznesen na Město Mnichovice požadavek o zajištění bezpečnosti dětí ve frekventované ulici Ondřejovská v podobě umístění zpomalovacích prahů. Jednání o možnosti tohoto řešení vyvolalo město s příslušnými orgány až po opakované žádosti občanského sdružení ROSa Mnichovice 13.10.2005. Přestože dle Zákona 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích, §77, odst.1 písm. c) je možno na silnicích II. třídy, mezi které patří i zmiňovaná silnice Ondřejovská, místní a přechodnou úpravu provádět, orgány účastnící se jednání možnost zpomalení provozu tímto způsobem zamítly. Bylo doporučeno barevné odlišení přechodů, kontrastní orámování svislého značení a případně zřízení světelné signalizace. Postupy sdružení ROSa Mnichovice ve věci bezpečnosti dětí v silničním provozu budou předmětem dalšího řešení.
- ROSa se stala partnerem projektu na zlepšení materiálního vybavení školy v oblasti počítačové techniky - „IKT centrum Mnichovice a Mukařov“, jejímž předkladatelem je Základní škola.
3/Finanční zpráva
Finanční zprávu zpracovala:
Irena Hanušová, pokladní občanského sdružení ROSa Mnichovice
4/ Závěrečné shrnutí
Během prvního roku působení občanského sdružení ROSa Mnichovice došlo k prohloubení spolupráce rodičů a školy. Komunikace mezi oběma stranami se výrazně zlepšila, řešení problémů se díky pravidelným schůzkám urychlilo.
Rodiče a veřejnost zvýšili zájem o dění ve škole, díky ROSe je zajištěna pomoc rodičů při školních akcích.
Jako občanské sdružení máme možnost získat pro školu finanční podpory ze zdrojů, ze kterých nemůže čerpat škola sama. V letošním roce byl získán grant na projekt mezinárodního výměnného pobytu v našem městě.
Pro občanské sdružení rodičů je jednodušší komunikace jak s vedením školy, tak s vedením města než pro jednotlivce.
Nepodařilo se získat zástupce ROSy v každé třídě, čímž by bylo zajištěno zlepšení komunikace mezi rodiči a školou v jednotlivých třídách. Přes veškeré úsilí ROSy se nepodařila vyřešit dopravní situace na přilehlé frekventované komunikaci. Ve snahách o bezpečnostní úpravu bude ROSa pokračovat v následujícím roce.

Výroční zprávu zpracovala :
Margita Valentová, předsedkyně občanského sdružení ROSa Mnichovice

Vydal(a): webmaster, dne 02. 12. 2005 | 2311 přečtení | Tisk