* V Mnichovicích mluví žáci lépe

Dětí s vadami řeči přibylo za poslední desetiletí skoro o 50 %. Shodují se na tom učitelé mateřských a základních škol s logopedy. Potvrzuje to i statistika. Na většině škol v celé republice zaznamenávají už pár let při každém zápisu přírůstek vad řeči. Viníci? Zrychlené životní tempo, počítačové hry, televize, špatní moderátoři v rozhlase či neutichající ruch a hluk v ulicích a obchodech. Také mnozí rodiče si s potomky málo povídají, ani si s nimi nečtou.

A jaký je trend v Mnichovicích?

I my jsme měli v naší škole podobné zkušenosti. Je to však minulost. Zjistili jsme, že nejdůležitější je prevence. Vzhledem k tomu, že se věnuji v základní škole již 7. rok a v mateřské škole 4. rok logopedické péči, mohu s radostí konstatovat, že nám v Mnichovicích naopak vad řeči ubývá. Individuální nápravou prošlo během této doby asi 110 dětí. Ve školním roce 2005-6 z 21 žáků 1. B třídy potřebovalo nápravu 13 žáků tj. 61,9%. V letošním školním roce 2009-10 docházelo na nápravu pouze 7 dětí z 49 žáků prvních tříd, tj. 18,4%. Věnujte proto, prosím, větší pozornost řeči svých dětí a začněte s nápravou špatné výslovnosti včas, tj. nejpozději v pěti letech. Do první třídy by mělo dítě nastupovat se správnou výslovností, protože ho čeká spousta nové práce a začínat ještě k tomu v této době s nápravou je zbytečně náročné a špatné.

PaedDr. Renata Zemánková, školní speciální pedagog

Vydal(a): Milena Flajžíková, dne 20. 07. 2010 | 1752 přečtení | Tisk