* Všední a sváteční - aneb slavit je umění


Doba adventní nám většinou bohužel nepřináší zpomalení, zastavení, rozjímání nad uplynulým rokem a snahu o přípravu na rok nový. Jsme vtaženi do shonu při nákupu dárků, znervózníme ve frontě u pokladen supermarketu, když se dvě cizí ženy předhánějí ve vypočítávání druhů cukroví, které napekly.
Profesor Petr Piťha ve své úvaze na www.vira.cz připomíná jeden podstatný fakt.
Doba adventu je ta část roku, kdy máme připravit především svá srdce.


Nestačí, když napečeme hory cukroví, naděláme sudy salátu, nanosíme metráky potravin a nápojů, rozvěsíme jmelí a větvičky a provedeme zoufalý pokus o úklid všeho. Nejen, že to nestačí, ale nejednou to i překáží, když je nám vzdálené si uvědomit, že sváteční dny jsou vrcholem a plodem našich všedních dnů. Někomu se dostaví i rozpaky nad svátečními dny. To svědčí o nějaké nekvalitě našich dnů všedních. Kterýkoli svátek je dnem, který je jakoby vynesen nad rovinu všedních dní. Je to den klidu, kdy můžeme přehlédnout úseky svého života a radovat se z toho, co nám přináší.
Svátky jsou dny, kdy se můžeme a máme věnovat tomu, na co ve všední dny nemáme dost času. To neznamená dohánět všechny resty, či svátky prospat. Svátky nejsou dny lenosti, jsou to dny pro jinou činnost. Hlavně se máme věnovat druhým, být s nimi, promlouvat s dětmi, hrát si, číst si, jít na procházku, dívat se, zkrátka být spolu. Možná, že nechuť, s níž někteří mluví o svátcích, pramení z toho, že už vůbec nedovedou být spolu, a to je zlé znamení. I v tom nám mohou Vánoce otevřít oči pro realitu…
Svátky mají být hezké, a proto je třeba mnoho připravit. Mnozí se do tohoto ale pouštějí s přílišnou důsledností, okázalostí a perfekcionismem… To, že budeme mít nazdobeno 16 druhů cukroví, nám ještě nezaručí vánoční pohodu v rodinném kruhu. Zkuste najít čas, zastavit se, zamyslet a také se radovat.
Na svátcích je krásné, že se snažíme udělat radost těm druhým, na kterých nám záleží, a jejich úsměv je nám odměnou.
Krásné Vánoce!

Mgr. Ladislava Kočvarová


Vydal(a): Marcela Erbeková, dne 18. 12. 2009 | 1998 přečtení | Tisk

© Základní škola T. G. Masaryka Mnichovice okres Praha-východ, www.zsmnichovice.cz. Webmaster

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v jazyce PHP.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server